
Seier – men Varhaug gjorde det spennende helt til slutt
Haslum HK tok sin andre seier for sesongen da Varhaug ble slått 28–26 i Nadderud Arena torsdag kveld. Etter en god førsteomgang så det lenge ut til å bli en komfortabel kveld for hjemmelaget, men gjestene fra Jæren ga seg aldri og skapte spenning helt inn i sluttsekundene.
Mange hadde tatt turen til Nadderud Arena, og fikk se et Haslum-lag som virkelig viste hva som bor i laget.
Haslum fikk en sterk start på kampen. Etter en jevn åpning rykket hjemmelaget fra og fikk etter hvert et solid overtak. Mot slutten av omgangen hadde Haslum full kontroll, og til pause stod det 19–13.
Seks måls ledelse ved pause ga et godt utgangspunkt før de siste 30 minuttene, men Varhaug kom ut med en helt annen energi etter hvilen.
Varhaug nektet å gi seg
Gjestene reduserte raskt og fikk etter hvert kontakt. Haslum slet mer med å finne flyt i angrepsspillet, samtidig som Varhaug fikk betalt for et mer offensivt forsvar.
Etter 40 minutter var Haslum bare foran 22–21, og med rundt ti minutter igjen var stillingen 25–24. Varhaug hadde flere muligheter til å utligne, men Haslum holdt unna.
To minutter før slutt kom likevel utligningen. Varhaug satte inn 26–26, og plutselig var det helt åpent.
I sluttminuttene viste Haslum karakter. Da Varhaug pådro seg en utvisning med 55 sekunder igjen, utnyttet Haslum overtallet og gikk opp til 27–26. Varhaug tok timeout og fikk muligheten til å utligne i kampens siste angrep, men hjemmelaget forsvarte seg godt. Da Varhaug mistet ballen, kunne Haslum sette inn 28–26 i tomt mål og sikre to svært viktige poeng.
– Sterkt av gutta å lukke igjen
Hovedtrener Erlend Mamelund var naturlig nok godt fornøyd med at laget til slutt klarte å dra seieren i land, selv om han gjerne skulle sett at kampen var avgjort tidligere.
– Vi leverer bra første 28 min og bør kunne drepe den kampen allerede der. Men en unødvendig avslutning på omgangen og en 2. omgang som jeg syns vi gjør unødvendig spennende, så blir det kamp til døra. Sterkt av gutta å lukke igjen og ta med oss 2 poeng. Vi fikk igjen nyttige erfaringer og tar de med oss inn i hverdagen mot nye utfordringer, sier Mamelund.
Thomas Aaserød ble igjen kåret til Haslums beste spiller, mens Varhaugs beste spiller ble kåret til Mats Gordon Krog.
Seieren betyr at Haslum nå står med to seire og ett tap etter de tre første seriekampene, og dermed fire poeng. Laget ligger pr i dag på 2.plass på tabellen bak Halden. Seieren mot Varhaug gjør at Haslum nå har vunnet to kamper på rad.
Neste utfordring venter i Trondheim
Haslums neste kamp kommer søndag 20.september kl 16.00, når laget møter Tiller på bortebane.
Deretter er det klart for ny hjemmekamp i Nadderud Arena. Søndag 27. september kl. 18.00 kommer Lillestrøm HK på besøk.
Etter tre seriekamper har Haslum fått kjenne på både opp- og nedturer – men med fire poeng på de to siste kampene har laget fått en fin start på jakten på en sterk sesong i 1. divisjon.
Vi sees i Nadderud Arena 27. september! Heia Haslum!